Powiatowy Zespół do Spraw Orzekania o Niepełnosprawności w Wąbrzeźnie powołał w dniu 8 stycznia 1999r. Starosta Wąbrzeski w ramach zadań powiatu z zakresu administracji rządowej. Obszarem działalności Powiatowego Zespołu do Spraw Orzekania o Niepełnosprawności w Wąbrzeźnie jest teren powiatu wąbrzeskiego.
Właściwość miejscową powiatowego zespołu ustala się według miejsca zameldowania osoby zainteresowanej, co oznacza, że każdy z mieszkańców powiatu wąbrzeskiego dokumenty w sprawie ustalenia niepełnosprawności lub stopnia niepełnosprawności powinien złożyć do Powiatowego Zespołu w Wąbrzeźnie. Ustawa o rehabilitacji pozwala jednak w szczególnych przypadkach na ustalanie właściwości miejscowej zespołu według miejsca pobytu osoby zainteresowanej. Ma to zastosowanie w odniesieniu do osób: 1. bezdomnych 2. przebywających poza miejscem stałego pobytu ponad dwa miesiące ze względów zdrowotnych lub rodzinnych 3. przebywających w zakładach karnych i poprawczych 4. przebywających w domach pomocy społecznej i ośrodkach wsparcia w rozumieniu przepisów ustawy o pomocy społecznej.
Jeśli zespół, do którego złożono wniosek nie jest właściwy do jego rozpatrzenia (bo np. osoba nie jest mieszkańcem danego powiatu i nie spełnia podanych wyżej kryteriów orzekania zgodnie z miejscem pobytu), wówczas ma on obowiązek niezwłocznie przekazać ten wniosek do zespołu właściwego i poinformować o tym fakcie wnioskodawcę.
Powiatowy Zespół do Spraw Orzekania o Niepełnosprawności w Wąbrzeźnie rozpoczął swoją działalność dnia 16 lipca 1999r.
Zasady funkcjonowania Powiatowego Zespołu do Spraw Orzekania o Niepełnosprawności w Wąbrzeźnie określa:
·ustawa z dnia 27 sierpnia 1997r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (Dz.U. z 2008r. Nr 14, poz. 92, z późn. zm.),
·rozporządzenie Ministra Gospodarki, Pracy i Polityki Społecznej z dnia 15 lipca 2003r. w sprawie orzekania o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności (Dz.U. Nr 139, poz. 1328),
·rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 1 lutego 2002r. w sprawie kryteriów oceny niepełnosprawności u osób w wieku do 16 roku życia ( Dz.U. Nr 17, poz. 162),
·rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 18 grudnia 2007r. w sprawie wykonywania badań specjalistycznych na potrzeby orzekania o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności (Dz.U. nr 250, poz. 1875),
·rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 28 listopada 2007r. w sprawie warunków, sposobu oraz trybu gromadzenia i usuwania danych w ramach Elektronicznego Krajowego Systemu Monitoringu Orzekania o Niepełnosprawności (Dz.U. Nr 228, poz. 1681).
Powiatowy Zespół do Spraw Orzekania o Niepełnosprawności w Wąbrzeźnie zajmuje się :
·orzekaniem o niepełnosprawności osób, które nie ukończyły 16 roku życia,
·orzekaniem o stopniu niepełnosprawności osób, które ukończyły 16 rok życia,
·wydawaniem orzeczeń do ulg i uprawnień dla osób posiadających orzeczenia o inwalidztwie lub niezdolności do pracy,
·wydawaniem legitymacji dokumentujących niepełnosprawność lub stopień niepełnosprawności.
Orzeczenie o stopniu niepełnosprawności dla osób powyżej 16 roku życia i orzekanie o niepełnosprawności dla osób, które nie ukończyły 16 roku życia wydawane jest dla celów m.in.:
- uzyskania zasiłku pielęgnacyjnego i innych świadczeń rodzinnych oraz pomocy społecznej - uzyskania ulg i uprawnień - uzyskania odpowiedniego zatrudnienia (np. w zakładzie pracy chronionej) -uzyskania dofinansowania do sprzętu rehabilitacyjnego, przedmiotów ortopedycznych, środków pomocniczych (np. wózek inwalidzki, aparat słuchowy) - korzystania z turnusów rehabilitacyjnych - skierowania do odpowiedniej formy kształcenia - skierowania do warsztatów terapii zajęciowej - ubiegania się o kartę parkingową - inne przywileje określone w art. 6b ust. 3 ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 roku o rehabilitacji społecznej i zawodowej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (Dz.U. nr 123, poz. 776).
Zespół orzeka na wniosek zainteresowanej osoby lub na wniosek przedstawiciela ustawowego. W charakterze strony może wystąpić również ośrodek pomocy społecznej. Orzeczenia wydają co najmniej dwuosobowe składy orzekające, w których zasiada lekarz specjalista w dziedzinie, której dotyczy schorzenie osoby wnioskującej oraz – w zależności od celu złożenia wniosku – doradca zawodowy, pracownik socjalny, psycholog lub pedagog.
W przypadku osób do 16 roku życia skład orzekający określa jedynie fakt istnienia (bądź nieistnienia) niepełnosprawności. U osób, które ukończyły 16 rok życia określa się stopień niepełnosprawności - lekki, umiarkowany bądź znaczny. Jeśli przedstawiona dokumentacja medyczna i przeprowadzone przez lekarza badanie przedmiotowe nie wyczerpują kryteriów zawartych w ustawie o rehabilitacji społecznej i zawodowej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych, skład orzekający wydaje orzeczenie o niezaliczeniu wnioskodawcy do osób niepełnosprawnych.
Po posiedzeniu składu orzekającego osoba zainteresowana lub w przypadku dziecka jego przedstawiciel ustawowy, który składał wniosek o wydanie orzeczenia o niepełnosprawności może odebrać osobiście orzeczenie o stopniu niepełnosprawności lub niepełnosprawności w siedzibie Powiatowego Zespołu do Spraw Orzekania o Niepełnosprawności w Wąbrzeźnie przy ul. Wolności 44, pok. 21, po wylegitymowaniu się dowodem osobistym.
Do ZNACZNEGO stopnia niepełnosprawności zalicza się osobę z naruszoną sprawnością organizmu, niezdolną do pracy albo zdolną do pracy jedynie w warunkach pracy chronionej i wymagającą, w celu pełnienia ról społecznych, stałej lub długotrwałej opieki i pomocy innych osób w związku z niezdolnością do samodzielnej egzystencji;
Do UMIARKOWANEGO stopnia niepełnosprawności zalicza się osobę z naruszoną sprawnością organizmu, niezdolną do pracy albo zdolną do pracy jedynie w warunkach pracy chronionej lub wymagającą czasowej albo częściowej pomocy innych osób w celu pełnienia ról społecznych
Do LEKKIEGO stopnia niepełnosprawności zalicza się osobę o naruszonej sprawności organizmu, powodującej w sposób istotny ograniczenie zdolności do wykonywania pracy w porównaniu do zdolności, jakie wykazuje osoba o podobnych kwalifikacjach z pełną sprawnością psychiczną i fizyczną, lub mająca ograniczenia w pełnieniu ról społecznych dające się kompensować przy pomocy wyposażenia w przedmioty ortopedyczne, środki pomocnicze lub środki techniczne.
Osoby, które nie ukończyły 16 roku życia zaliczane są do osób niepełnosprawnych, jeżeli mają naruszoną sprawność fizyczną lub psychiczną o przewidywanym okresie trwania powyżej 12 miesięcy, z powodu wady wrodzonej, długotrwałej choroby lub uszkodzenia organizmu, powodującą konieczność zapewnienia im całkowitej opieki lub pomocy w zaspokajaniu podstawowych potrzeb życiowych w sposób przewyższający wsparcie potrzebne osobie w danym wieku.
Od orzeczenia wydanego przez Powiatowy Zespół ds. Orzekania o Niepełnosprawności w Wąbrzeźnie przysługuje odwołanie do Wojewódzkiego Zespołu ds. Orzekania o Niepełnosprawności w Bydgoszczy, w terminie 14 dni od dnia otrzymania orzeczenia. Odwołanie wnosi się do Wojewódzkiego Zespołu, za pośrednictwem zespołu, który dane orzeczenie wydał, czyli Zespołu w Wąbrzeźnie.
Przed przekazaniem kompletu akt do organu wyższej instancji, powiatowy zespół rozpatruje odwołanie w ramach tzw. samokontroli i jeśli uzna, że odwołanie strony zasługuje w całości na uwzględnienie, wówczas zmienia je zgodnie z żądaniem strony wyrażonym w odwołaniu. Jeśli skład, który odwołanie rozpatruje nie przychyli się do treści odwołania lub uzna jego zasadność tylko w części, wtedy dokumentacja wysyłana jest do Wojewódzkiego Zespołu, który może zmienić w całości zaskarżone orzeczenie, zmienić w części zaskarżone orzeczenie lub utrzymać w mocy orzeczenie wydane przez powiatowy zespół.
Od orzeczeń do ulg i uprawnień nie przysługuje odwołanie.
Aby uzyskać orzeczenie o niepełnosprawności lub stopniu niepełnosprawności należy złożyć: 1. wniosek o wydanie orzeczenia o niepełnosprawności (dla osób do 16 roku życia) lub stopniu niepełnosprawności (dla osób po 16 roku życia); 2. zaświadczenie ostanie zdrowia wypełnione na druku dla potrzeb orzekania o niepełnosprawności, wydane nie wcześniej niż na 30 dni przed dniem złożenia wniosku, 3. inne dokumenty mogące mieć wpływ na ustalenie niepełnosprawności lub stopnia niepełnosprawności – w szczególności: karty leczenia szpitalnego, wyniki badań, konsultacje specjalistyczne i inne dokumenty medyczne.
Aby uzyskać orzeczenie o wskazaniach do ulg i uprawnień należy złożyć:
1. orzeczenie o inwalidztwie lub niezdolności do pracy,
2. posiadana dokumentacje medyczną,
3. inne dokumenty mogące mieć wpływ na ustalenie wskazań do ulg i uprawnień.
Aby otrzymać legitymację osoby niepełnosprawnej należy złożyć: 1. wniosek o wydanie legitymacji osoby niepełnosprawnej; 2. jedną aktualną fotografię osoby ubiegającej się o legitymację (dotyczy osób powyżej 16 roku życia); 3. kserokopię orzeczenia, na podstawie którego osoba ubiega się o legitymację (oryginał do wglądu).
Osoba niepełnosprawna posiadająca orzeczenie o niepełnosprawności lub stopniu niepełnosprawności wydane na czas określony może wystąpić z wnioskiem o ponowne ustalenie niepełnosprawności lub stopnia niepełnosprawności, nie wcześniej niż na 30 dni przed upływem ważności posiadanego orzeczenia.
Powyższe wnioski należy składać w Powiatowym Zespole do Spraw Orzekania o Niepełnosprawności w Wąbrzeźnie przy ul. Wolności 44, pok. Nr 21,
w dniach: poniedziałek / środa / czwartek w godz. 7:30 – 15:30
wtorek w godz. 7:30 – 16:30
piątek w godz. 7:30 – 14:30
Zespół nie wypłaca świadczeń finansowych . Orzeczenie jest dokumentem potwierdzającym niepełnosprawność.
Przysługujące osobie niepełnosprawnej świadczenia oraz ulgi i uprawnienia uzależnione są od orzeczonej niepełnosprawności lub stopnia niepełnosprawności, a w niektórych przypadkach również od kodu schorzenia lub szczegółowego wskazania znajdującego się na orzeczeniu.
Otrzymane w Zespole orzeczenie należy złożyć we właściwej instytucji przyznającej świadczenia lub ulgi.
Załączniki
![]() | druk wniosku o wydanie legitymacji osoby niepełnosprawnej | dodany: 11:01, 05.02.2016 | przez: Magdalena Kamińska | |
![]() | tekst dotyczący płatności za kartę | dodany: 11:01, 05.02.2016 | przez: Magdalena Kamińska | |
![]() | wniosek o wydanie kopii dokumentu z akt | dodany: 11:02, 05.02.2016 | przez: Magdalena Kamińska | |
![]() | wniosek o wydanie orzeczenia do ulg i uprawnień | dodany: 11:02, 05.02.2016 | przez: Magdalena Kamińska | |
![]() | wniosek o wydanie orzeczenia o niepełnosprawności (dziecko) | dodany: 11:02, 05.02.2016 | przez: Magdalena Kamińska | |
![]() | wniosek o wydanie orzeczenia o stopniu niepełonosprawności (osoba dorosła) | dodany: 11:02, 05.02.2016 | przez: Magdalena Kamińska | |
![]() | wniosek-o-karte-parkingowa | dodany: 11:02, 05.02.2016 | przez: Magdalena Kamińska | |
![]() | Zaświadczenie lekarskie o stanie zdrowia (dla osób po 16 roku | dodany: 11:02, 05.02.2016 | przez: Magdalena Kamińska | |
![]() | Zaświadczenie lekarskie o stanie zdrowia (dla osób, które nie ukończyły 16 roku życia) | dodany: 11:02, 05.02.2016 | przez: Magdalena Kamińska |