Podsumowanie projektu „RAZEM MOŻEMY WIĘCEJ”

JAK

Projekt „Razem możemy więcej”

W dniu  1 sierpnia 2016 r. Powiat Wąbrzeski podpisał umowę nr DPS/OS/30/2016 o wsparcie realizacji zadania publicznego pod nazwą  „Razem możemy więcej”. Projekt realizowany był  w ramach programu Ministra Rodziny, Pracy  i Polityki Społecznej „Oparcie społeczne dla osób z zaburzeniami psychicznymi”  i współfinansowany z dotacji otrzymanej  z Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Projekt realizowało Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Wąbrzeźnie od  1sierpnia 2016r. do 31 grudnia 2016r. Działania w projekcie zostały zakończone w listopadzie, w grudniu nastąpi rozliczenie projektu. Główne cele projektu to :

– wsparcie dla rodzin osób z zaburzeniami psychicznymi poprzez organizację  i prowadzenie warsztatów dla rodziców lub opiekunów,

– wzrost aktywności społecznej, kulturalnej i psychofizycznej osób niepełnosprawnych,

– podnoszenie kwalifikacji kadry zaangażowanej w proces rehabilitacji społecznej osób niepełnosprawnych,

– podnoszenie umiejętności pracy z osobami niepełnosprawnymi,

-integracja osób niepełnosprawnych z zaburzeniami psychicznymi z lokalnym środowiskiem.

Projekt  kierowany był głównie do 10 osób z zaburzeniami psychicznymi z terenu Powiatu Wąbrzeskiego i 10 rodziców lub opiekunów tych osób oraz  kadry pracującej z osobami z zaburzeniami psychicznymi. Rekrutacja osób do projektu została przeprowadzona w sierpniu br. i miała na celu wyłonienie 10 osób dorosłych z zaburzeniami psychicznymi i 10 rodziców  lub opiekunów.

W projekcie przewidziano realizację kilku działań: wyjazdowe warsztaty psychoedukacyjne z zajęciami rehabilitacyjno-animacyjnymi, wyjazd integracyjno-rehabilitacyjny, warsztaty z rękodzieła, warsztaty fotograficzne, szkolenie dla kadry pracującej z osobami z zaburzeniami psychicznymi oraz obchody „Światowego Dnia Zdrowia Psychicznego”.

Warsztaty psychoedukacyjne z zajęciami rehabilitacyjno-animacyjnymi trwały 2 dni. Odbywały się 21 i 22 września br. w Centrum Edukacji Ekologicznej w Orłowie. 10 rodziców lub opiekunów uczestniczyło  w warsztatach psychoedukacyjnych, a osoby niepełnosprawne w zajęciach rehabilitacyjnych i animacyjnych. 21 września osoby niepełnosprawne  brały udział w zajęciach rehabilitacyjnych prowadzonych przez rehabilitanta, a 22 września uczestniczyły w zajęciach animacyjnych. Zajęcia rehabilitacyjne obejmowały ćwiczenia i zabawy ruchowe na świeżym powietrzu. Zajęcia animacyjne miały na celu ukazanie kultury i sztuki, jako terapii ułatwiającej uwolnienie emocji. Motywowały do poszukiwania odpowiedniej formy zaangażowania się w sztukę. Obejmowały elementy scenek i zabaw o charakterze teatralnym i działania plastyczne. Uczestnicy mieli możliwość wymiany doświadczeń i uzyskania wsparcia od osób dotkniętych takimi samymi lub podobnymi problemami. Uczestnikom zagwarantowano dojazd, serwis kawowy oraz obiad.

Grupa osób z niepełnosprawnością brała udział  również w zajęciach z rękodzieła. Warsztaty odbyły się 3 i 4 listopada br. Pierwszego dnia grupa wykonywała obrazek techniką decouage, a drugiego kartkę techniką scrapbooking, czyli budowania kartki w technice 3D.

Warsztaty fotograficzne odbyły się 7 i 8 listopada. W trakcie warsztatów omówiono

m.in. rodzaje aparatów, rodzaje fotografii, fotografię cyfrową i klasyczną, kompozycję, niezbędne narzędzia do wykonania portretu, zasady dobrego portretu (oświetlenie modela, ustawienie modela, rodzaje światła w czasie sesji).  Drugiego dnia warsztaty fotograficzne odbyły się z udziałem kosmetyczki. Kosmetyczka omówiła m.in. zagadnienia dotyczące pielęgnacji ciała i twarzy, sposób malowania się i wykonała makijaż uczestnikom zajęć. Warsztaty zakończyły się sesją fotograficzną uczestników.

Kolejnym działaniem realizowanym w projekcie  było szkolenie dla kadry odbyło się w dniach 9 i 16 listopada br. w Wąbrzeskim Domu Kultury. Temat szkolenia była „Agresja i autoagresja osób  z zaburzeniami psychicznymi”.  W szkoleniu uczestniczyło 51 osób. Byli to pracownicy socjalni z Ośrodków Pomocy Społecznej, pracownicy Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie, pracownicy Domu Pomocy Społecznej, Warsztatu Terapii Zajęciowej, Zakładu Aktywności Zawodowej, Środowiskowego Domu Samopomocy z Blizna i Wronia, Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego oraz pedagodzy ze szkół.

W dniu  22 listopada 2016 r. Wąbrzeskim Domu Kultury odbyły się obchody „Światowego Dnia Zdrowia Psychicznego”.  W trakcie spotkania dokonano podsumowania projektu i przedstawienia prac uczestników, które zostały wykonane w trakcie warsztatów z rękodzieła i zdjęć wykonanych w trakcie warsztatów fotograficznych. W trakcie spotkania uczestników projektu spotkała miła niespodzianka w postaci przygotowanych dla nich upominków. Uroczystość uświetnił koncert Kwartetu Smyczkowego Kujawsko-Pomorskiego Stowarzyszenia „Razem możemy więcej”. W spotkaniu uczestniczył Starosta Wąbrzeski pan Krzysztof Maćkiewicz, Wicestarosta pani Bożena Szpryniecka, dyrektorzy, kierownicy i  kadra jednostek- Gminnych Ośrodków Pomocy Społecznej, Domu Pomocy Społecznej, Warsztatu Terapii Zajęciowej, Zakładu Aktywności Zawodowej, Środowiskowego Domu Samopomocy we Wroniu, Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie i Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego. Obecni byli również uczestnicy projektu, ich rodzice i opiekunowie, uczestnicy WTZ i ŚDS, mieszkańcy DPS. Spotkanie miało na celu integrację osób niepełnosprawnych, ich rodziców i opiekunów z lokalnym środowiskiem. Dzień ten sprzyjał rozmowom i wymianom doświadczeń.

autor Joanna Paczkowska

20161103_112427 20161103_112443 IMG_0547 IMG_0582 IMG_0588 IMG_0593 IMG_9846 IMG_9874 IMG_9879 IMG_9887 IMG_9944 IMG_9958 IMG_9964 IMG_9969

OLYMPUS DIGITAL CAMERA
OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Informacje

Rejestr zmian