Konsultacje społeczne Modelu wspierania osób z niepełnosprawnością intelektualną
W dniu 9 lutego 2017 roku w siedzibie Starostwa Powiatowego w Wąbrzeźnie odbyło się 3 spotkanie konsultacyjne w Województwie Kujawsko-Pomorskim poświęcone powstającemu modelowi wspierania osób z niepełnosprawnością intelektualną. Wcześniej spotkania odbyły się w Radziejowie i Bydgoszczy, a odbędą się jeszcze w Toruniu i Sępólnie Krajeńskim.
Model powstaje jako element wspólnego przedsięwzięcia Fundacji na Rzecz Osób Niepełnosprawnych „Arkadia”, Fundacji „Daj Szansę”, Stowarzyszenia Wspierania Osób Niepełnosprawnych Subicere i Kujawsko-Pomorskiej Federacji Organizacji Pozarządowych we współpracy z 30-osobowym zespołem, w którego aktywność zaangażowali się przedstawiciele powiatowych i gminnych samorządów, szkół, warsztatów terapii zajęciowej, zakładów aktywności zawodowej, organizacji działających środowiskowo oraz rodzice i opiekunowie osób z niepełnosprawnością. Z terenu Powiatu Wąbrzeskiego w prace nad modelem zostali włączeni eksperci reprezentujący powiat oraz gminy - przedstawiciele służb społecznych – Justyna Przybyłowska – Dyrektor Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Wąbrzeźnie, Aleksandra Bykowska – Kierownik Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Wąbrzeźnie, Marta Olszewska – Kierownik Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Książkach, Ewa Orszt – Kierownik Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Dębowej Łące, Wojciech Bartoszewski – Kierownik Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Płużnicy oraz Romana Wzorek – Przewodnicząca Powiatowego Zespołu do Spraw Orzekania o Niepełnosprawności w Wąbrzeźnie.
Założenia do Środowiskowego Modelu Wsparcia dla Osób Dorosłych z Niepełnosprawnością Intelektualną wypracowywany jest w ramach projektu „Lokalne zasoby, środowiskowe wsparcie” Oś IV Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój „Innowacje społeczne i współpraca ponadnarodowa” i trwa od listopada 2016 r. do lutego 2017 roku.
Celem projektu jest partypacyjnego wypracowanie kompleksowego środowiskowego modelu wsparcia osób dorosłych z niepełnosprawnością intelektualną, możliwego do zastosowania na poziomie powiatu grodzkiego oraz ziemskiego.
Na przełomie listopada – stycznia powstały założenia do Środowiskowego modelu wsparcia osób z niepełnosprawnością intelektualną. Założeniem systemu jest funkcjonowanie osoby w środowisku zamieszkania i podejmowanie wszelkich działań wspierających zapobiegających umieszczeniu osoby w placówce całodobowej. Wszelkie działania profilaktyczne i interwencyjne mają za zadanie zapobieżenie wykorzenienia osoby dorosłej niepełnosprawnej intelektualnie z jej środowiska lokalnego.
Obecnie proponowane rozwiązania systemowe są konsultowane, a następnie zostaną przekazane w formie raportu do Ministerstwa Rozwoju Regionalnego. Jeśli zdobędą akceptację MRR będą mogły być wprowadzane pilotażowo w powiatach.
Zapraszam do zapoznania się z Założeniami oraz ich konsultowanie na stronie www.stacja-konsultacja.pl Justyna Przybyłowska - Dyrektor PCPR Wąbrzeźno



